- 1846 Views
- Maria Kobuszewska
- 12 kwietnia 2020
- Kuchnia
Polskiej kuchni nie da się wyobrazić sobie bez soli: to ona jest główną przyprawą, którą używamy do doprawiania przyrządzanych i już gotowych potraw. Przedstawiamy cztery szybkie przepisy, które pozwolą nam na stworzenie własnych mieszanek z solą w roli głównej!
Sól czosnkowa
Sól czosnkowa jest pyszną alternatywą dla soli kuchennej. Świetnie komponuje się z rybami i drobiem, może stanowić uzupełnienie pieczonych ziemniaków i innych warzyw. Najprościej sól czosnkową przygotować poprzez dodanie czosnku granulowanego. Do świeżo przygotowywanych ryb i mięs możemy dodać również pastę z przeciśniętego przez praskę czosnku oraz drobno zmielonej soli. Aby przygotować sól czosnkową od podstaw musimy ususzyć czosnek (w piekarniku lub specjalnej maszynie do suszenia produktów spożywczych) a następnie zmielić go przy wykorzystaniu drobnej tarki, metalowej praski lub moździerza.
Sól ziołowa
Do przygotowania soli ziołowej potrzebujemy przede wszystkim świeżych ziół. Pięć stołowych łyżek soli mieszamy z posiekanymi ziołami: bazylią, lubczykiem, oregano i tymiankiem. W tradycyjnym przepisie wykorzystujemy po jednej łyżeczce każdej przyprawy, proporcje możemy jednak dostosować do własnych preferencji. Całość wykładamy na blaszce i wkładamy do rozgrzanego i wyłączonego piekarnika tak, by początkowa temperatura wynosiła między 150 a 180 stopni. Do przygotowania soli ziołowej możemy użyć także innych ziół, takich jak świeża natka pietruszki czy cząber.
Sól grzybowa
Sól grzybową przygotowujemy poprzez dodanie ususzonych i startych lub drobno zmielonych grzybów. Do jej produkcji najczęściej wykorzystuje się borowiki. Musimy pamiętać, by grzyby były całkowicie wysuszone: ułatwi to nie tylko ścieranie, ale również umożliwi długie przechowywanie końcowej przyprawy.
Sól koperkowa
Sól koperkowa świetnie nadaje się do doprawiania ryb, mięs, dipów i sałatek. Uzyskujemy ją poprzez połączenie w proporcjach 1:1 drobnej soli z posiekanym, suszonym koperkiem. Składniki możemy również zmieszać wcześniej, a następnie wstawić do piekarnika rozgrzanego i wyłączonego piekarnika, którego początkowa temperatura wynosi ok. 180 stopni.
Każdą z mieszanek soli przygotujemy w mniej niż piętnaście minut. Najważniejszym elementem produkcji tych przypraw jest dokładne wysuszenie dodatkowych ziół i innych składników. Tak przygotowane mieszanki możemy przechowywać przez wiele miesięcy w szczelnie zamykanych pojemnikach.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023