- 3008 Views
- Maria Kobuszewska
- 12 kwietnia 2020
- Badania
Holter RR jest metodą cyklicznego (w określonych interwałach czasowych – najczęściej pół godzinnych) pomiaru ciśnienia tętniczego. Parametr ten jest jednym z podstawowych i zarazem najprostszych do zmierzenia wskaźników opisujących funkcjonowanie naszego układu sercowo-naczyniowego.
Mówiąc najprościej, jako wskazania do wykonania Holtera RR można wymienić wszystkie choroby układu sercowo-naczyniowego i inne w sposób istotny na ten układ wpływające. Chcąc spośród nich wymienić te najczęstsze, można podać:
- Diagnostyka choroby nadciśnieniowej – w początkowych etapach zdarza się, że jedyną nieprawidłowością są zmiany w dobowej krzywej ciśnień tętniczych.
- Diagnostyka nadciśnienia białego fartucha – w przypadku tej jednostki wyniki są zawyżane przez stres związany z obecnością białego personelu. Holter RR dzięki temu, że pomiary dokonywane są w domowym zaciszu, może wykluczyć tę chorobę.
- Diagnostyka nadciśnienia tętniczego opornego na leczenie – Holter RR jest doskonałą metodą uzyskania klarownego, rozciągniętego w czasie obrazu wahań ciśnienia.
Jak przygotować się do badania Holtera RR?
Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wręcz, w celu niezaburzenia faktycznego obrazu, pacjent zachęcany jest do prowadzenia swojej normalnej, codziennej aktywności.
Jak wygląda badanie Holtera RR?
Badanie nie różni się niczym od tradycyjnego pomiaru ciśnienia za pomocą automatycznych urządzeń. Mankiet na stałe przypięty na ramieniu pacjenta w określonych interwałach czasowych dokonuje pomiarów.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023