- 8421 Views
- Maria Kobuszewska
- 12 kwietnia 2020
- Badania
Densytometria jest to pomiar gęstości tkanki kostnej, pozwalający również określić zawartość minerałów, szczególnie wapnia, znajdujących się w określonej partii szkieletu. Test pozwala na oszacowanie niebezpieczeństwa wystąpienia osteoporozy, czyli schorzenia odpowiadającego za kruchość i łamliwość kości.
Dzięki temu lekarz może zalecić odpowiednie leczenie zanim tkanka ulegnie dużemu przerzedzeniu. Najczęściej bada się kości przedramienia, nadgarstka, szyjkę kości udowej oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa, ponieważ są one najbardziej podatne na defekty w wyniku osteoporozy.
Wykonanie testu zalecane jest szczególnie:
- osobom po 65 roku życia
- pacjentom z bardzo niską masą ciała i niedowagą
- przyjmującym leki, które mogą negatywnie wpływać na gospodarkę mineralną organizmu
Badanie jest w pełni refundowane, potrzebne jest jednak skierowanie od specjalisty. Nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać. Należy jednak poinformować lekarza o przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Test nie może zostać również zostać przeprowadzony podczas ciąży.
Densytometria polega na prześwietleniu poszczególnych partii ciała. Zwykle nie będzie konieczne ściąganie ubrań, o ile nie zawierają one metalowych elementów, które mogą zaburzyć badanie. Trwa ono kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne.
Interpretacja wyników badań:
- (-1) SD oznacza zdrowe kości z niewielkim ryzykiem złamań
- od (-2.5) do (-1) SD to umiarkowane ryzyko wystąpienia osteoporozy
- wynik poniżej (-2.5) oznacza zwykle osteoporozę
Należy jednak mieć na uwadze, że interpretacja wyników może się nieznacznie różnić, ze względu na indywidualny stan pacjenta.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023