- 685 Views
- Maria Kobuszewska
- 11 lipca 2020
- Badania
Wykonanie badań ginekologicznych przynajmniej raz w roku to obowiązek każdej kobiety w wieku rozrodczym. Poza rutynową procedurą warto przy okazji poddać się bardziej szczegółowej diagnostyce. W przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, wyniki tych badań stanowić będą podstawę do wykonania dalszych działań – np. wykonania laparoskopii, kolposkopii, histeroskopii czy mammografii.
Ginekologiczne badania USG
Profilaktyczne badania ginekologiczne należy wykonywać co najmniej raz na 12 miesięcy. Do tego zalecenia powinny stosować się wszystkie kobiety i dziewczęta w wieku rozrodczym, czyli po rozpoczęciu miesiączkowania. Poszczególne badania ginekologiczne przeprowadzane są celem oceny stanu wewnętrznych i zewnętrznych narządów rodnych kobiety. Ich podstawę stanowi kilkuetapowa, standardowa procedura. Do szczególnie cenionych metod diagnostycznych należy ultrasonografia. Ginekolog rutynowo przeprowadza USG dróg rodnych dopochwowo, a w niektórych przypadkach przez odbyt. W gabinecie wykonuje się także USG piersi. Badanie to powszechnie wykorzystywane jest w profilaktyce i diagnostyce zmian nowotworowych.
Inne badania profilaktyczne
Do istotnych badań ginekologicznych należy cytologia. Opiera się ona na mikroskopowej ocenie rozmazu materiału komórkowego, który pobierany jest z szyjki macicy. Ginekolog może następnie przeprowadzić kolposkopię. Badanie to służy do weryfikacji niewłaściwych wyników cytologii i przeprowadzane jest z zastosowaniem kolposkopu, czyli specjalnego aparatu optycznego. Pacjentkę poddać można też ocenie drożności jajowodów na drodze histerosalpingografii. Badanie to polega na podaniu kontrastu oraz wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich. Ginekolog jest też w stanie przeprowadzić laparoskopię, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W tym przypadku celem badania jest ocena stanu narządów wewnętrznych. Procedura ta umożliwia wykonanie różnych zabiegów leczniczych, np. udrożnienia jajowodów. W znieczuleniu ogólnym wykonuje się także histeroskopię, która umożliwia ocenę ścian wewnętrznych macicy.
Badania mammograficzne u ginekologa
W gabinecie ginekologicznym przeprowadzić można także badania mammograficzne. Podstawowa procedura polega na przebadaniu piersi promieniowaniem rentgenowskim, co zapewnia dużą skuteczność szczególnie w diagnostyce kobiet dojrzałych. Wykonanie serii zdjęć metodą radiologiczną pozwala na uwidocznienie wielu specyficznych zmian, a tym samym odpowiednio wczesne rozpoznanie patologii sutka. Mammografia uznawana jest za najskuteczniejszy sposób diagnostyki nowotworów piersi u kobiet. Warto wspomnieć także o biopsji mammotomicznej. Badanie to polega na pobraniu wycinka guza, a następnie ocenie poziomu jego złośliwości.


- 20 listopada 2020
Jesienny urlop z biurem podróży: gdzie warto się wybrać?

- 12 listopada 2020
3 produkty z aloesem wobec których nie możesz przejść obojętnie

- 12 października 2020
Nowoczesna odzież medyczna – ubrania dla lekarzy i nie tylko

- 24 września 2020
Szybkie przekąski na imprezę ze znajomymi

- 4 września 2020
Nasiona marihuany automaty

- 25 sierpnia 2020
Jak ubierać niemowlaka w domu, jak na spacer?

- 12 sierpnia 2020
Dla kogo czyszczenie tapicerki na warszawskiej Pradze?

- 11 sierpnia 2020