- 1144 Views
- Maria Kobuszewska
- 16 grudnia 2022
- Porady
Ogrzewanie domu pompą ciepła — co warto wiedzieć?
Konieczność ogrzewania powietrza oraz wody w domu to koszt blisko 3/5 całości wydatków ponoszonych na utrzymanie domu. Nie powinno nas więc dziwić, że każdy szuka sposobu, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Jednym z rozwiązań cieszących się rosnącą popularnością są pompy ciepła. Jak dostosować dom do tego typu ogrzewania?
Pompa ciepła — co to?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze przetwarzające energię pozyskaną ze środowiska naturalnego do instalacji grzewczych. Uważa się je za jedno z bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Ze względu na swoją specyficzną budowę oraz sposób działania pozwala nie tylko na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Warto zauważyć, że jej przeznaczenie nie wiele różni się od funkcji kotła gazowego czy pieca elektrycznego. W każdym z tych przypadków źródła grzewcze doprowadzają do podniesienia temperatury wody, która następnie oddaje ciepło do instalacji okalającej cały dom. Sprawdź jak działa pompa ciepła w określonych konfiguracjach, jeżeli masz zamiar ją zainstalować w swoim nowo budowanym domu.
Gdzie stosuje się pompę ciepła?
Pompa ciepła to rozwiązanie, które można zastosować w większości budynków wolnostojących. Najczęściej jednak montuje się ją w trakcie budowy nowo powstającego obiektu ze względu na brak komplikacji związanych z zastosowanymi rozwiązaniami. W przypadku starszych domów instalacja takiego urządzenia zazwyczaj wymaga wymiany całej instalacji grzewczej, więc taka decyzja wydaje się mniej opłacalna. Pompa ciepła Wrocław to jednak niezwykle atrakcyjna inwestycja oraz doskonały sposób na ogrzanie wnętrz i wody użytkowej. W zależności od wybranego rodzaju jej funkcje będą wpływać na inny aspekt, gdyż jeden wariant może jedynie wspomagać pracę systemu grzewczego, a inny stanowić samodzielne źródło ciepła.
Rodzaje pomp ciepła
Obecnie wyróżnia się trzy różne modele pomp ciepła ze względu na odmienny sposób rozmieszczenia dolnego źródła pobierania energii. Dzielą się one na:
- pompy powietrzne;
- pompy wodne;
- pompy gruntowe.
W przypadku tych pierwszych sam montaż nie wymaga większego wysiłku oraz rearanżacji ogrodu, jednak ich wydajność jest względni niska w okresach niskich temperatur. Drugi typ wykorzystuje wodę z głębin lub z innego źródła, jakim może być jezioro czy rzeka. Sposób instalacji jest bardziej skomplikowany, co łączy się z większymi kosztami po stronie inwestora. Ostatni z rodzajów odznacza się natomiast dużą wydajnością oraz całoroczną pracą. Jest również najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Na co zwrócić uwagę?
Poza najważniejszymi parametrami oraz wydajnością warto zainteresować się także kilkoma funkcjonalnymi elementami. Dla niektórych niezwykle istotna jest głośność pracy. Z pewnością usprawniającym kontrolę działania będzie również łatwy w obsłudze interfejs. Co się z tym wiąże, niezwykłym udogodnieniem jest możliwość połączenia centrali z Internetem, dzięki czemu sterowanie odbędzie się mobilnie, co zaoszczędzi nam dużo czasu.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023