- 1057 Views
- Maria Kobuszewska
- 30 kwietnia 2023
- Porady
Co warto wiedzieć na temat niedoboru kolagenu?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotną rolę pełni kolagen w ludzkim organizmie. Nie bez powodu jest on jednym z najważniejszych i najczęściej występujących białek. Kiedy poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać poniżej normy, mogą pojawić się pierwsze objawy niedoborów tego cennego białka. Co się z tym wiąże?
Jakie są objawy niedoboru kolagenu?
Osoby, które borykają się z niedoborem kolagenu, mogą zaobserwować różnego rodzaju objawy ze strony własnego organizmu.
W sytuacji, kiedy poziom kolagenu niepokojąco spada, skóra traci elastyczność, staje się matowa i sucha. Pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Włosy mogą wypadać w większych ilościach, stają się łamliwe i pozbawione blasku. Paznokcie z kolei nadmiernie się łamią, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.
Nieprawidłowy poziom kolagenu, jak można przeczytać na stronie https://collibre.eu/, w dużej mierze wpływa także na układ kostny. Niedobór tego cennego białka sprawia, że kości stają się kruche z powodu braku wapnia. Brak reakcji może doprowadzić do rozwoju osteoporozy oraz pojawienia się dokuczliwych bólów kostnych.
Kolagen bierze udział w procesie produkcji mazi stawowej, jego niedobór może więc skutkować zwiększonym tarciem w obrębie ruchomych części stawów.
Kolagen tworzy naturalną barierę, która chroni organizm przed przenikaniem do niego toksyn, bakterii i komórek nowotworowych. Jeśli jest go zbyt mało, odporność organizmu może znacznie spaść.
Jakie są przyczyny niedoboru kolagenu?
Ludzki organizm posiada naturalną zdolność do produkcji kolagenu. Niestety, już po 25 roku życia zdolność ta zaczyna się obniżać, aby całkowicie zaniknąć po 60 roku życia. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, którego intensywność może być uwarunkowana przez czynniki genetyczne.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyn niedoboru kolagenu może być znacznie więcej. Zaliczyć do nich można między innymi:
- nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV,
- przewlekły stres,
- nieodpowiednią dietę,
- stosowanie używek,
- zaburzenia snu,
- niedobory witamin i minerałów.
Czy sama dieta wystarczy, aby uzupełnić niedobory kolagenu?
Produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią naturalne źródło kolagenu – znajduje się on między innymi w żelatynie spożywczej. Syntezie kolagenu sprzyjają także takie substancje jak witaminy A, C i E oraz miedź.
Zróżnicowana dieta to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z niedoborami kolagenu. Niestety, sama dieta to zdecydowanie za mało, aby wyrównać poziom tego cennego białka w organizmie.
Osoby, które chcą zadbać o właściwy poziom kolagenu, mogą zdecydować się na różnego rodzaju suplementy diety. Występują one pod postacią proszku, płynu bądź też tabletek. Wystarczy stosować je regularnie, aby zauważyć pierwsze rezultaty.
Suplementację kolagenu przede wszystkim powinny wziąć pod uwagę osoby aktywne fizycznie oraz borykające się z chorobami stawów i kości. Preparaty kolagenowe często stosowane są także przez kobiety, którym zależy na opóźnieniu procesów starzenia organizmu.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023