- 3065 Views
- Maria Kobuszewska
- 12 kwietnia 2020
- Choroby
Według statystyk, co druga kobieta po 45. roku życia cierpi na mięśniaki. Jeden z ich objawów, to utrata dużej ilości krwi. Jednak warto zaznaczyć, że przyczyną obfitych krwawień mogą być nie tylko choroby układu rozrodczego, ale też schorzenia ogólnoustrojowe. Zobacz, czy problem dotyczy właśnie ciebie.
Obfite krwawienie grozi anemią
Krwawienie uznaje się za obfite, kiedy kobieta traci więcej niż 100 mililitrów krwi. Z uwagi na fakt, iż trudno to określić, lepszym wskaźnikiem jest potrzeba częstej zmiany podpasek, co 1 do 2 godzin oraz obecność dużych skrzepów krwi, a także zmęczenie wywołane utrata żelaza. Takie miesiączki powinny niepokoić szczególnie, jeśli przekroczyłaś 45. rok życia, a twój okres zamiast zanikać, zaczyna być naprawdę problematyczny.
Mięśniaki macicy są często występującą formą nienabłonkowych, niezłośliwych nowotworów macicy. Guzy ego rodzajów nie dają przerzutów, nie rozprzestrzeniają się również drogą krwionośną czy limfatyczną. Mimo to potrafią dać się we znaki, bowiem mogą wiązać się z bólem podbrzusza i bólem podczas stosunku oraz obfitymi krwawieniami, także pomiędzy miesiączkami.
Jednak zbyt obfite miesiączki nie musza jednoznacznie wskazywać na mięśniaki macicy. Mogą wiązać się z przerostem endometrium czy problemami z tarczycą bądź zaburzeniami krzepnięcia krwi. Mogą być też po prostu sygnałem zbliżającej się menopauzy, czyli momentu, kiedy miesiączka zaczyna zanikać. Jak każde odchylenie od normy, także obfite miesiączki, należy mieć je pod kontrolą.
Dlatego nie warto odkładać wizyty u ginekologa, który potwierdzi bądź też rozwieje nasze obawy, a także skierować może nas na odpowiednie leczenie. Szczególnie, że nadmierne krwawienia mogą doprowadzić do niedokrwistości. Jej objawy to: zmęczenie, ból głowy, przyspieszone tętno, problemy z koncentracją oraz duszności. W takiej sytuacji, oprócz wizyty u lekarza, warto wykonać morfologię krwi na oznaczenie żelaza. Takie badanie jest stosunkowo tanie, zatem warto wykonać je samemu w laboratorium i udać się już z wynikiem do lekarza.
A może to choroby macicy?
Większość osób obfite krwawienie wiąże ze wspomnianymi mięśniakami macicy, bowiem rzeczywiście one są główną przyczyną bolesnych i przedłużających się miesiączek. Jednak przed menopauzą przyczyną obfitego krwawienia może również być nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, który prowadzi do rozwoju raka trzonu macicy, zwanego inaczej rakiem endometrium.
Problem ten dotyczy często kobiet po 45. roku życia, szczególnie jeśli mają problem z otyłością lub chorują na cukrzycę. Miesiączki w tym przypadku mogą być albo bardzo obfite i nieregularne albo skąpe i pojawiają się rzadko, np. co 35. dni. Niepokój powinny również wzbudzić ropne upławy z dróg rodnych, a także takie objawy, jak: bóle w okolicach miednicy i kręgosłupa, złe samopoczucie i ogólne zmęczenie, ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące sygnały, bez zwłoki zgłoś się do ginekologa.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023