- 1849 Views
- Maria Kobuszewska
- 12 kwietnia 2020
- Porady
Zwykle spadek wagi i pozbycie się kilu dodatkowych kilogramów bardzo nas cieszy. Niekiedy jednak utrata wagi, szczególnie wówczas, kiedy nie zmieniamy sposobu odżywiania i/lub nie zwiększamy aktywności fizycznej, może być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem.
Nie musisz się martwić, kiedy waga spada lub zwiększa się o 1, 5 do 2 kilogramów. Jest to normalne zjawisko, związane m. in. z brakiem wypróżnienia się czy zbliżającą się miesiączką i zatrzymaniem wody. Jednak już utrata 5 kilogramów w krótkim czasie (na przykład w 2 – 3 tygodnie), powinna cię zaniepokoić. Najlepiej, jeśli udasz się do lekarza, bo spadek wagi może sygnalizować chorobę. Większość schorzeń wywołujących spadek wagi stwierdzić może lekarz pierwszego kontaktu na podstawie objawów i badania krwi, może on również skierować cię do odpowiedniego specjalisty.
Alergia pokarmowa
Jeśli cierpisz na alergię pokarmową lub nietolerancje pokarmowe (bardzo często nie jesteśmy nawet tego świadomi), mogą się one objawiać dwojako: albo zaczynasz tyć albo właśnie chudnąć. Układ pokarmowy może reagować na alergen rozwolnieniem bądź zatwardzeniem. Zwykle problemom tym towarzyszą też takie objawy, jak powtarzające się bóle brzucha, wzdęcia i kolki, obrzęki (zatrzymanie wody w organizmie), bóle głowy, stawów, mięśni, problemy z koncentracją.
Schorzenia tarczycy
Utrata wagi bywa niekiedy objawem problemów z tarczycą, tj. nadczynności tarczycy lub jej niedoczynności. Zwróć uwagę na następujące objawy: nerwowość, kołatanie serca, podwójne widzenie, zaczerwienienie powiek lub spojówek, uderzenia gorąca, poty, wypadanie włosów.
Cukrzyca
Zwykle cukrzyca mylnie kojarzona jest z nadwagą, jednak tak dzieje się często tylko w przypadku cukrzycy typu 2. Kiedy zatem chudniesz, a dodatkowo obserwujesz u siebie takie objawy, jak: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, grzybicę pochwy, poproś lekarza o skierowanie na badanie poziomu cukru we krwi.
Depresja
Utrata wagi często też jest objawem depresji. Jeśli zatem źle sypiasz, masz problemy z koncentracją, czujesz, że nic cię nie cieszy, nie obchodzi, powiedz o tym lekarzowi. Może on skierować cię do psychologa i / lub przepisać leki.
Choroby płuc
Utrata wagi często też towarzyszy poważnym stanom zapalnym dolnych dróg oddechowych (gruźlica, nowotwór, zapalenie płuc). Jeśli zatem utracie wagi towarzyszą takie symptomy, jak: gorączka i bóle mięśni, poczucie dużego zmęczenia, płytki oddech, kaszel, poty, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
- 15 grudnia 2023
Dermatologia – klucz do zdrowej i pięknej skóry
- 1 grudnia 2023
Charakterystyka włosów tłustych
- 19 listopada 2023
Plastyka powiek – zdrowy i piękny wygląd oczu
- 30 sierpnia 2023
Dieta dla osób chorujących na serce- co jeść, a czego unikać?
- 30 kwietnia 2023